Dejan Ristić (Beograd, 1972) je istoričar, prevodilac i scenarista. Jedan od vodećih stručnjaka u oblasti integralne zaštite i upravljanja kulturnim nasleđem.
Bavi se diplomatskom istorijom (srpsko–britanski i srpsko–francuski odnosi krajem 19. i početkom 20. veka; jugoslovensko–alžirski odnosi od 1954. godine), Holokaustom, odnosom države i tradicionalnih verskih zajednica u 20. veku, kulturnom istorijom i kulturom sećanja.
Autor više desetina naučnih radova i knjiga.
Preveo dela prof. dr Jana Keršoa, prof. dr Suzan Vajs Bauer, prof. dr Filipa K. Hitija.
Učesnik međunarodnih stručnih i naučnih skupova održanih u Beogradu, Londonu, Trondhajmu, Jerusalimu, Beču, Hagu, Amsterdamu, Tel Avivu, Istambulu, Bratislavi, Pragu, Moskvi, Oslu, Helsinkiju, Briselu, Luvenu, Andrićgradu, Luksemburgu, Haifi, Lihtenštajnu, Bukureštu, Ljubljani, Zagrebu i dr.
Pohađao specijalizovane edukacije u Jerusalimu i Londonu iz oblasti državne uprave i istraživanja Holokausta kao stipendista britanske i izraelske vlade.
Obavljao dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije, državnog sekretara za kulturu, direktora Muzeja žrtava genocida, kao i brojne druge.
Inicijator i koordinator više projekata realizovanih pod pokroviteljstvom Uneskoa (izrada nominacionih dosijea za unos slave, telegrama kojim je Austrougarska objavila rat Srbiji 1914. godine i stećaka na liste svetske kulturne baštine).
Tokom rada u Narodnoj biblioteci Srbije i Muzeju žrtava genocida posebnu pažnju posvetio je zaštiti i obogaćivanju nacionalnog fonda, stručnom i naučno–istraživačkom radu, izdavačkoj delatnosti, kao i unapređenju međunarodne bibliotečke i muzejske saradnje. Realizovao je model nacionalne biblioteke i Muzeja žrtava genocida kao multifunkcionalnih ustanova kulture. Uspostavio Nacionalni dan knjige.
Utemeljio Nacionalnu nagradu u oblasti bibliotekarstva Janko Šafarik.
Osnovao Fondaciju Narodne biblioteke Srbije i Fondaciju Muzeja žrtava genocida.
Inicirao i sproveo zakonsku proceduru za uvođenje akademskog obaveznog primerka.
Dobitnik „Pečata Matice srpskeˮ, Spomen–medalje Ministarstva odbrane, „Zlatne značke KPZ Srbijeˮ, Povelje zahvalnosti Filološkog fakulteta u Beogradu, plakete Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, priznanja Narodnog muzeja Srbije, Muzeja nauke i tehnike, „Filmskih novosti“, Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ u Leskovcu, Saveza slepih Srbije, NC „Odbranaˮ Ministarstva odbrane za najboljeg saradnika, kao i mnogih drugih.
Od istog autora
Legende svetske istorije
Zablude srpske istorije
Mitovi srpske istorije
Comments are closed